Revolúcia v cvičení – tréning vo virtuálnej realite

Revolúcia v cvičení – tréning vo virtuálnej realite

Prišla „doba Korona“ a zrazu cvičenie doma sa stalo „in“ a novodobým trendom medzi ľuďmi, ktorý sa ocitli pred zamknutými dverami svojej posilky. Cvičiť doma vo vlastnej réžii však vyžaduje odhodlanosť, neustálu motiváciu, dobrý tréningový plán a aj nejaké tie znalosti ako nato. Nie každý je nato stavaný a mnohých to rýchlo prestane baviť. Pre túto skupinku ľudí tu máme novinku FITNESS VR, ktorá sa extrémne rýchlo rozvíja a postupne získava čoraz viac a viac fanúšikov po celom svete.

Premeňte svoju obývačku na osobnú posilňovňu pomocou virtuálnej reality

Boli časy keď sme cvičili podľa časopisov, potom prišli tréningové videá v telke, neskôr na internete a teraz tu máme nový šláger, cvičenie vo virtuálnej realite, ktorý dokáže zmeniť nudný tréning na fascinujúci zážitok.

VR fitness – Novodobý trend využívania technológie virtuálnej reality pri cvičení sa nazýva aj ako „pohlcujúci fitnes“ (Immersive fitness)

Celý koncept tréningu vo VR spočíva v tom, že prostredie človeka je úplne nahradené digitálnym prostredím. Cvičiaci sa ocitne vo vlastnom 3D filme s prekrásnou scénou, alebo vo virtuálnej posilňovni a monotónna cvičebná rutina sa zrazu zmení na zaujímavé dobrodružstvo. Napríklad pre svoju ďalšiu stacionárnu jazdu na bicykli si môžete zvoliť krásne miesto niekde v Alpách, alebo divokú jazdu podmorským svetom, namiesto toho, aby ste museli čumiť doma na holú stenu alebo na spotený chrbát vášho kolegu vo fitku. VR v podstate mení tréningový zážitok na virtuálnu hru.

Vo virtuálnej realite nie len vy beháte, aj čas beží . . . rýchlejšie

Novodobý pojem „VR Fitness“ podľa niektorých vedcov by sa dalo nazvať aj ako „cvičenie bez úsilia“. Objavovanie fascinujúcich virtuálnych svetov v oblakoch, či tréning v zaujímavom virtuálnom prostredí, umožňuje zabudnúť na nudné a stereotypné cviky a navyše vzrušenie pri cvičení zvyšuje vašu motiváciu ďalej cvičiť!

Vo fitness hrách súperíte sami so sebou alebo s ostatnými! Vďaka povahe náhlavných súprav VR a iných zariadení pripojených na internet sa používateľom sprístupňujú aj monitorovacie ukazovatelia typu skóre resp. sumár aktuálneho výkonu. Veľmi jednoducho tak viete sledovať ako sa zlepšuje váš výkon. Navyše, neustála súťaživosť v rámci komunity dodáva hráčom plus motiváciu, aby stále išli na maximum. Cvičenie je tak oveľa efektívnejšie a väčšia zábava!

BOX VR vám ráta skóre, spálené kalórie a na konci vyhodnotí aj presnosť vašich úderov

Trénujte rôzne svalové skupiny a súčasne zlepšujte vaše reflexy

Ak si chcete dobre zacvičiť, na výber máte množstvo kvalitných VR titulov, ktoré vás garantovane rozhýbu a zároveň zabavia! V podstate každá jedná VR hra, ktorá si vyžaduje pohyb s celým telom a pri ktorej sa človek zapotí sa môže rátať ako cvičenie, ale sú medzi nimi aj ozajstné a fakt náročné „športové hry, v ktorých musíte podať aktívny fyzický výkon. Medzi najpopulárnejšie fitness hry patria tituly typu „rhythm slashing“, ako napr. BOXVR, Beat Saber, alebo Pistol Whip v ktorých udierate a uhýbate sa do rytmu hudby. Extra dobre sa dá zapotiť aj pri bojových hrách, ako napr. Holopoint, Thrill of the Fight alebo Blade and Sorcery. Ak vlastníte Oculus určite si nenechajte ujsť VRWorkout, ktorý vie zabezpečiť fakt intenzívny tréning s plným zapojením celého tela.

Zvlášť treba spomenúť tie hry, ktoré sa dajú hrať aj pomocou pohybovej plošiny KATWalk Mini. Reálne behať a ukrývať sa pred strelami vám zvýši staminu a zlepší postavu.

Zmente tréning na dovolenku, veslujte a behajte vo virtuálnom svete

Druhý segment VR fitnesu tvoria appky na spestrenie tréningu s kardio strojmi – bicykle, veslárske stroje a eliptické trenažéry. Jedna z najznámejších je služba HOLOFIT VR Fitness, ktorá si vytýčili za cieľ ozvláštniť beh, veslovanie, alebo jazdu na stacionárnom bicykli spojením s virtuálnou realitou, aby sa vaše cvičenie stalo zábavnejším.

HOLOFIT VR Fitness vás ponorí do úplne inej reality, v ktorej môžete ísť kamkoľvek len chcete – dokonca aj do minulosti, napr. do starodávneho Babylonu alebo ak si radšej chcete pozrieť budúcnosť, vydajte sa na vesmírnu stanicu Saturn. Počas tréningu zasahujete do svojho prostredia a interagujete s ním, zatiaľ čo sa snažíte dosiahnuť čo najlepšie skóre, napredovať úrovňou a umiestniť sa vyššie vo výsledkovej tabuľke.

Buďte Supernatural

Ďalším zaujímavým VR Fitness herným konceptom je platforma Supernatural, ktorá ponúka každodenne nové tréningy od skutočných trénerov. Celosvetovo ide o prvú službu zameranú na fitnes celého tela vo virtuálnej realite, ktorá funguje na báze mesačného členského poplatku. V hre musíte rozbíjať prichádzajúce objekty s vašimi futuristickými baseball pálkami do rytmu hudby a pritom sa uhýbať prekážkam. Tréningy trvajú 30 minút, sú synchronizované so známymi hitmi (každý deň nové) a choreografované so skutočnými trénermi. V aplikácii si môžete vytvoriť program na mieru a samozrejmosťou je aj zaznamenávanie i vyhodnocovanie vášho pokroku. K dispozícii máte možnosť výberu prostredia, v ktorom chcete trénovať a si môžete zvoliť aj virtuálneho trénera, ktorý vás bude viesť a usmerňovať.

Inovatívne systémy na cvičenie vo virtuálnom svete

Špeciálnu skupinku VR hier tvoria technológie ktoré prichádzajú s vlastným hardwareom. Jeden najznámejších takých technológii je unikátne rakúske zariadenie ICAROS, ktoré kombinuje zdravotný fitness a virtuálnu realitu. ICAROS umožňuje užívateľom lietať, ponárať sa v oceáne alebo cestovať cez virtuálne svety a súčasne vysokoefektívne trénovať brušné a chrbtové svalstvo a spaľovať tuk v oblasti brucha.

Black Box VR zmenil posilňovanie na vyčerpávajúcu videohru

Revolučná a kompaktná Black Box VR posilňovňa používa zariadenie HTC Vive a vlastný hardvér na cvičenie. Jedná sa o 2,5 x 2,5m veľkú čiernu skrinku, v ktorej sú umiestnené senzory na snímanie vášho pohybu pri cvičení. Black Box je vybavený so skutočnými váhami a viete si v nej precvičiť všetky partie tela. Počas 30 minútového tréningu ako člen bojových jednotiek bojujete – vykonávate pohyby so skutočným odporom – aby ste porazili protivníkov, prerazili brány a zničili nepriateľský kryštál. Silnejšie výťahy zodpovedajú silnejším útokom. Čím viac kryštálov zničíte v každom kole, tým viac bodov získate! Vyhrajte bitky a získavajte trofeje, ktoré vám umožnia posunúť sa vyššie na rebríčku.

Tak čo, dostali ste chuť zacvičiť si vo virtuálnej realite?

Dôjdi sa otestovať a vyskúšaj naše najlepšie Fitness VR hry na tréning a spaľovanie nadbytočných kíl.

VR FITNESS – cvičenie vo virtuálnej realite

Použité zdroje:

https://www.holmesplace.com/en/en/blog/fitness/virtual-reality-and-exercise

https://www.forbes.com/sites/johnkoetsier/2020/07/02/vr-fitness-is-exercise-without-effort-according-to-science/#3282e251433e

https://www.verywellfit.com/is-virtual-reality-the-future-of-exercise-4768181

https://www.techbyte.sk/2018/01/black-box-vr-high-tech-posilnovnu-vybudujete-svaly-hranim-videohry/

HOLOFIT by Holodia

https://www.getsupernatural.com/workouts

https://store.steampowered.com/app/1346850/VRWorkout/

https://vrworkout.at/?g

Supernatural vs VRWorkout: 2 New VR Fitness Games Compared

The Game

https://www.sector.sk/novinka/145292/black-box-vr-spravi-cvicenie-zabavnym-vdaka-virtualnej-realite-a-hram.htm

Icaros Pro

https://www.pcrevue.sk/a/Koniec-nudy-na-kolesach–Cyklotrener-Widerun-s-virtualnou-realitou-vas-dostane-aj-do-Alp