Čo je VR , ako funguje a jej využitie v budúcnosti

Krutá realita ja taká, že pravdepodobne nikdy v živote nepoletíte na Mars, nebudete behať s býkmi v Pamplone, ani plávať s delfínmi, alebo spievať na pódiu s Rolling Stones. Vďaka VR však viete zažiť všetky tieto veci – a mnoho ďalších – bez toho, aby ste opustili svoju izbu. Stačí si len nasadiť VR headset a prenesiete sa do virtuálneho prostredia, v ktorom vás čakajú neobmedzené možnosti a dobrodružstvá. Na rozdiel od tradičných audiovizuálnych používateľských rozhraní virtuálna realita (VR) umiestňuje používateľa priamo do zážitku. Táto technológia budúcnosti doslova umožňuje zažiť čokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek. 

Počítačom generovaný umelý svet 

Virtuálna realita (VR) je počítačom generovaná simulácia trojrozmerného obrazu alebo umelého prostredia. Prejsť do fantastického sveta virtuálnej reality je možné pomocou VR headsetov, vďaka ktorých sa užívateľ doslova ocitne v centre diania uprostred zážitku. Prostredie virtuálnej reality môže vytvárať predstavu skutočného sveta (každodenné prostredie napr. chôdza po uliciach Londýna, reálna 360° fotka, alebo dokonca live video), alebo môže prekročiť hranice fyzickej reality tým, že vytvorí svet, ktorý sa od nášho značne líši, v ktorom napr. už neplatia fyzikálne zákony upravujúce gravitáciu, čas, atď. ( napr. rôzne VR hry).

Základné predpoklady pre realistický zážitok z virtuálnej reality

Alebo, ako oklamať mozog a vtiahnuť užívateľa do virtuálneho sveta? VR sa snaží  pomocou simulovaných vnemových informácií vytvoriť čo najrealistickejšie digitálne prostredie a poskytovať úplne pohlcujúci zážitok (total immersion – úplné ponorenie – realistické vnímanie fyzickej prítomnosti vo nefyzickom svete). Zjednodušene povedané, úplné ponorenie znamená, že zmyslový zážitok je taký skutočný, že zabudneme, že ide o virtuálne umelé prostredie a začneme s ním interagovať, tak ako keby sme prirodzene robili v skutočnom svete. 

Aby ľudský mozog prijal umelé virtuálne prostredie ako skutočné, digitálne prostredie musí nielen vyzerať skutočne, ale musí sa tak aj správať. Docieliť sa to dá okrem simulovaných vnemových signálov, aj pomocou interakcie s prostredím a vďaka senzorickej spätnej väzby. Plne pohlcujúce simulácie dokážu (fully immersive) poskytnúť veľmi realistické používateľské zážitky. 

Výkonný počítač, alebo konzola

Na autentické vytvorenie pohlcujúcích interaktívnych trojrozmerných prostredí je potrebný značný výpočtový výkon. Dá sa použiť smartfón, počítač alebo konzola, každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Výkonné stroje s realistickou 3D počítačovou grafikou sú dostatočne rýchle na to, aby mohli vytvárať realistické, interaktívne a alternatívne svety, ktoré sa menia v reálnom čase. Čím väčší výpočtový výkon, tým väčší „wow“ efekt – tým viac pohlcujúci zážitok môžete očakávať. Vytvorené umelé prostredie sa zobrazuje na obrazovke počítača, alebo cez špeciálne stereoskopické  zariadenia ((HMD headset – displeje namontované na hlave). Na základnú VR vám stačí aj toto; lepšie systémy potom pridávajú ešte ručné ovládače a/alebo snímače priestoru a pohybu.  

Senzorická spätná väzba

Virtuálna realita vyžaduje, aby sa stimulovalo čo najviac našich zmyslov. Medzi tieto zmysly patrí zrak (vizuálny), sluch (sluchový), dotyk (hmatový) a ďalšie. Správna stimulácia  zmyslov si vyžaduje zmyslovú spätnú väzbu, ktorá sa dosahuje prostredníctvom špeciálneho hardvéru a softvéru. Používajú sa nato špeciálne headsety so zabudovanými stereoskopickými šošovkami a slúchadlami s 3D zvukom (počujete, že zvuk ide spoza vás alebo z veľkej diaľky vľavo), ručné ovládače a laserové snímače, alebo oblečenie snímajúce pohyb a stimulujúce hmat (teslasuit) a pod. Existujú špeciálne rukavice a dokonca aj ovládače v tvare zbraní s haptickou (vibračnou) odozvou, ktoré zaistia vernú simuláciu strieľania.

Interaktivita – Keď sa pohybujete, svet VR sa musí pohybovať s vami

Prvok interakcie je rozhodujúci pre úplne pohlcujúci zážitok s virtuálnou realitou. Ak virtuálne prostredie reaguje na činnosť používateľa prirodzeným spôsobom, vzrušenie a zmysly ponorenia zostanú. Ak virtuálne prostredie nedokáže dostatočne rýchlo reagovať, ľudský mozog si to rýchlo všimne a zmysel pre ponorenie sa zníži. Reakcie virtuálneho prostredia na interakciu môžu zahŕňať spôsob, akým sa účastník pohybuje vo virtuálnom prostredí, alebo ako hýbe hlavou, obraz sa (vďaka gyroskopom) prispôsobuje presne tak, takže to vytvára dokonalú ilúziu priestoru – vnímate priestor aj hĺbku.

Na čo všetko sa dá využiť VR?

Virtuálnou realitou tvorené prostredie môže vytvárať predstavu skutočného sveta, (napr. pri nácviku boja, učení pilotovania), prípadne sa od neho značne líšiť (napr. pri hraní hier). Tento fakt  v sebe skrýva obrovský potenciál a umožňuje veľmi veľa spôsobov využitia. 

Najväčšie technologické spoločnosti na svete (Facebook, Google a Microsoft) v súčasnosti investujú miliardy dolárov do spoločností a startupov vo virtuálnej realite, takže celkom veľkou pravdepodobnosťou sa dá očakávať, že VR sa pomaličky stane jedným základným pilierom nášho každodenného života a svoje využitie si postupne nájde v oblasti architektúry, cestovania, on-line nakupovania, filmového priemyslu, dizajnu, komunikácii na diaľku, či vzdelávania. 

Celkovo vzdelávanie sa vďaka VR môže radikálne zmeniť. Pomocou virtuálnej prednášky  sa ľudia budú môcť interaktívne vzdelávať na diaľku z pohodlia svojho domu, nezávisle od miesta  bydliska. Zaučenie nových zamestnancov už nebude finančne náročná záležitosť. Realistická simulácia rôznych situácii môže slúžiť ako užitočná pomôcka pre študentov medicíny. Žiaci si budú môcť natrénovať / zažiť jednoduché aj zložitejšie komplexné operácie bez toho, aby sa dotkli pacienta, a k nemu išli až keď už majú v rukách určitú skúsenosť. Je možné navštíviť miesta, zúčastniť sa meetingu vo virtuálnej zasadačke a ukázať si PDF súbory, alebo pozrieť si výstavu bez potreby cestovania. 

Ako môžeme vidieť, virtuálna realita disponuje neobmedzenými možnosťami a je len skutočne na nás, aké bude jej využitie v našej blízkej budúcnosti.