Mixed reality – Zmiešaná realita (MR), v čom sa líši od rozšírenej reality?

Mixed reality – Zmiešaná realita (MR)

Virtuálna realita, podobne ako s ňou úzko spojená rozšírená realita (AR) a zmiešaná realita (MR), nie sú vôbec novým fenoménom. Hovorí sa o nich a testujú sa už desiatky rokov, v mnohých profi oblastiach sa už aj dlho používajú v istej podobe, no až pomerne nedávno technológie dospeli na takú úroveň, aby umožnili plne pohlcujúci VR zážitok a zároveň boli cenovo dostupné aj širším masám.

Postupne sa do nášho sveta dostali VR headsety a vďaka Google Glass a Pokemonom sme sa oboznámili aj s AR. Vďaka neúnavne pracujúcim vývojárom a spoločnosti Microsoftu sa to zas posunulo o niečo ďalej, a ako hlavný pionieri Mixed Virtual Reality prinášajú pre širokú verejnosť nový interaktívny zmiešaný svet digitálneho a skutočného prostredia, s ktorým si budeme môcť volne interagovať, stačí si len nasadiť ich Hololens 2.

Definícia Mixed reality:

Mixed reality, čiže zmiešaná realita sa zvykne volať aj ako hybridná realita. Ako aj samotné pomenovanie naznačuje jedná sa o úzke prepojenie reálneho sveta s tým umelým, kde fyzické prostredie a digitálne objekty spolu existujú a vzájomne interagujú v reálnom čase.

Zmiešaná realita (MR) – fyzické prostredie a digitálne objekty spolu existujú a vzájomne interagujú v reálnom čase

V čom sa líši MR od AR?

Nie stále je ľahké určiť hranicu medzi AR a MR a veľmi často sa tieto pojmy zamieňajú. Podobne ako v rozšírenej realite, aj v MR sú umiestnené virtuálne prvky do nášho okolitého sveta, ale v MR tieto umelé objekty (hologram) ponúkajú oveľa viac možností a širšie využitie v reálnom svete. Zjednodušene povedané, MR je o niečo viac ako AR. Zmiešanú realitu by sme mohli kľudne označiť ako pokračovanie rozšírenej reality, v istej forme je to upgradovaná verzia rozšírenej reality, AR 2.0. Viac informácií o rozšírenej realite nájdete TU.

V MR sa digitálny obsah stáva interaktívnym a volne sa nimi manipuluje. Virtuálny obsah je úzko prepojený v reálnom čase s našim skutočným prostredím. V AR neviete chytiť digitálny objekt do ruky, v MR však s ňou volne hýbete. Napríklad môžete do priestoru umiestniť virtuálny displej, cez ktorý budete sledovať váš obľúbený seriál, alebo priamy prenos futbalového zápasu. Obrazovka vás môže nasledovať kam len idete a v prípade potreby ju viete zväčšiť a umiestniť na stenu izby. Môžete vytvoriť nové veci, alebo si ich prispôsobiť k svojim potrebám a takto meniť a formovať vaše okolie.

V MR súčasne spolu existuje fyzické prostredie a umelé, ktoré spolu tvoria nové prostredie, v ktorom neexistuje žiadny limit. Stačí si pozrieť video, aby ste pochopili, čo všetko sa robiť vo svete zmiešanej reality.

Pozrite si kde sa nachádza zmiešaná realita(MR) na škále Reality-Virtuality Continuum, ktorú vypracoval Paul Milgram.